ПРОМИСЛОВІСТЬ

Ринок праці в Україні суттєво змінився. Найзатребуваніші вакансії тепер такі, де спеціальна вища освіта не потрібна. Великий попит на водіїв, будівельників, а ще – слюсарів, сантехніків, зварювальників та інших майстрів робітничого фаху. Всі вони заробляють більше за офісних працівників. Промисловість – це провідна галузь матеріального виробництва, від рівня розвитку якої залежить технічне забезпечення всіх галузей економіки, підвищення добробуту народу, зміцнення обороноздатності країни. За видами діяльності промисловість Полтавщини включає такі галузі: газову промисловість, чорну металургію, хімічну та нафтохімічну промисловість, машинобудівну і металообробну, деревообробну та целюлозно-паперову, промисловість будівельних матеріалів, скляну та фарфоро-фаянсову, легку, харчову, борошномельно-круп’яну, комбікормову, мікробіологічну та інші. Усі ці галузі промисловості потребують кваліфікованих робітників.

ТЕХНІЧНІ СЛУЖБОВЦІ

Технічні службовці належать до загальних для всіх видів діяльності професій у категорії «Промисловість». Це фахівці, професійні завдання яких пов’язані з виконанням секретарських обов’язків, роботою на комп’ютері, записами та опрацюванням цифрових даних, обслуговуванням клієнтів (операції грошового обігу, надання довідок, реєстрація чи передавання інформації тощо). Працюють на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності.

Оператор комп’ютерного набору

Виконує операції з базами даних на комп’ютерному обладнанні. Працює в текстовому редакторі з введенням тексту та його редагуванням. Виконує інші операції технологічного процесу опрацювання інформації. Здійснює передавання або приймання інформації по мережі відповідно до вимог програмного забезпечення. 

Оператор комп’ютерного набору Промисловість

Промисловість

Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення

Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення

Це висококваліфікований робітник, який вміє не тільки працювати з офісними додатками (текстовим редактором, електронними таблицями, базами даних, графікою, презентаціями), а й є технічним фахівцем в області інформаційних технологій.
Сферою діяльності операторів з обробки інформації та програмного забезпечення є сервісні центри з продажу та ремонту комп’ютерної, офісної та побутової техніки; Інтернет-провайдери; фірми-розробники програмних продуктів; підприємства, установи та організації всіх видів економічної діяльності.

Секретар керівника (організації, підприємства, установи)

Робота секретаря полягає в забезпеченні комфортної та безперебійної діяльності керівника. До обов’язків сучасних секретарів входить: складання, реєстрація та обробка вхідної та вихідної кореспонденції; організація прийому відвідувачів; підбір матеріалів та документів для ознайомлення та вивчення керівником; прийом документів на підпис; підготовка переговорів із соціальними партнерами фірми; участь у підготовці засідань і нарад та багато іншого.

Секретар керівника Промисловість

Промисловість

Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних

Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних

Працівник, який займається реєстрацією господарських даних, забезпечує оптимальну економічну діяльність господарства через здійснення суворого обліку.
Обліковець з реєстрації бухгалтерських даних перевіряє одержані первинні документи за формою та змістом, у разі відсутності на них обов’язкових реквізитів передає їх керівнику підрозділу (відділу, управління) бухгалтерського обліку для прийняття рішення. Готує проміжні розрахунки, необхідні для здійснення обліку господарських операцій.

Адміністратор

Забезпечує роботу з ефективного і культурного обслуговування відвідувачів підприємства, закладу, установи чи організації. Здійснює контроль за збереженням матеріальних цінностей. Консультує відвідувачів з питань наявних послуг. Вживає заходів щодо запобігання й ліквідації конфліктних ситуацій. Забезпечує чистоту й порядок у приміщеннях і на прилеглих до них територіях. Контролює додержання працівниками трудової і виробничої дисципліни, правил і норм охорони праці, вимог виробничої санітарії і гігієни, протипожежного захисту. Здійснює контроль за виконанням працівниками завдань керівництва підприємства.

Адміністратор Промисловість

Промисловість

ЕЛЕКТРОТЕХНІЧНІ ПРОФЕСІЇ

Електротехні професії займають важливу ланку у всіх, без виключення,  галузях категорії  «Промисловість». Кваліфіковані робітники  електротехнічних професій працюють на підприємствах і в організаціях різних форм власності, пов’язаних із виробництвом, передачею, розподілом та споживанням електричної енергії, з використанням електротехніки.

Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування

Електромонтер Промисловість

Виконує роботи на відомчих електростанціях, трансформаторних електропідстанціях, проводить перевірку трансформаторів, вимикачів, роз’єднувачів і приводів до них. Регулює навантаження електроустаткування, встановленого на обслуговуваній дільниці. Складає, налагоджує та обслуговує електричні прилади, електромагнітні, магнітоелектричні і електродинамічні системи.

Промисловість

Електромеханік з ремонту та обслуговування
лічильно-обчислювальних машин

Сьогодні комп’ютер є невід’ємною частиною нашого життя. Комп’ютерна техніка скрізь: в офісах, магазинах, на пошті, в побуті, в закладах освіти. Інтернет є майже в кожній домівці.
Кваліфіковані робітники, які зможуть полагодити комп’ютер, якщо він вийшов із ладу, встановити всі необхідні програми – це електромеханіки з ремонту та обслуговування лічильно-обчислювальних машин. 

Електромеханік з ремонту та обслуговування лічильно-обчислювальних машин
Слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики Промисловість

Слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики

Без спеціаліста, який знає будову, принцип дії обладнання, можливі несправності та шляхи їх усунення, не може обійтись жодне виробництво, пов’язане з використанням електроенергії. До обладнання, яке обслуговує слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики, відносяться прилади для вимірювання тиску, температури, різноманітних реле, датчиків.
Перспективи щодо працевлаштування після оволодіння цією професією вагомі та стабільні, а ризик безробіття незначний.
Кваліфікованих слюсарів з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики готують у Регіональному центрі професійно-технічної освіти №1 м. Кременчука.

Історія професійного успіху

Геннадій Кожушок

Свою професійну діяльність Геннадій розпочав із навчання у Вищому професійному училищі № 7 м. Кременчука Полтавської області (1992-1996 рр.), де здобув кваліфікацію молодшого спеціаліста за спеціальністю „Електромеханічні системи автоматизації та прилади технологічного обладнання”, робітничі професії „Електромнтер з ремонту та обслуговування електроустаткування” і „Електромеханік засобів автоматики та приладів технологічного устаткування”.
У 2001 році закінчив Кременчуцький державний політехнічний університет за спеціальністю „Електромеханічні системи автоматизації та електропривод”.
У період з 2002 року по 2006 рік працював на тютюновій фабриці (Japan Tobacco International) на посаді старшого інженера-електроніка цигаркової ділянки. Брав участь у сертифікації виробничих потужностей Кременчуцької фабрики згідно зі стандартом ISO 9001.
У 2006 році почав працювати у компанії „ІКЕА Україна” (м. Київ) на посаді спеціаліста зі стандартів та якості, де був відповідальний за регіон Україна-Білорусія-європейська частина Росії. Брав участь у розробці законодавства штату Каліфорнія (США) з контролю за безпечним рівнем формальдегіду у побутових виробах.
З 2012 року працює у компаніі Michelin Україн (м. Київ) на посаді представника зі зв’язків з органами влади та технічного регулювання, входить до глобальної мережі експертів з питань законодавчого розвитку вимог технічного регулювання в автомобільній промисловості.

Геннадій Кожушок
Геннадій Кожушок

Промисловість

ПРОФЕСІЇ ХІМІЧНОЇ ТА НАФТОХІМІЧНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Хімічна та нафтохімічна промисловість – одна із найбільш важливих прибуткових і стратегічних галузей економіки нашої держави. Потреба нафтогазових компаній у кваліфікованих кадрах постійно зростає. Важливу роль у цьому відіграють підприємства паливно-енергетичного комплексу на території Полтавщини, що видобувають природний газ, нафту та газовий конденсат. Адже Полтавська область займає перше місце в Україні з доведених запасів газу і є другою з його видобутку. Щороку на теренах області видобувають 7-8 млрд м³ газу, і робитимуть це за таких темпів щонайменше півстоліття, а якщо розвідають більше родовищ — і довше.
Лідером газовидобувної галузі України (категорія «Промисловість») залишається АТ «Укргазвидобування». Також на території області є великі приватні видобувачі газу: ДТЕК Нафтогаз, Полтавська нафтогазова компанія, група компаній «ГЕО АЛЬЯНС», представництво «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед», Burisma Group та інші компанії. Отже, професії хімічної та нафтохімічної промисловості досить затребувані на регіональному ринку праці. 
Займає вигідне географічне положення, находячись у центрі України (м. Кременчук) та використовуючи розвинену мережу залізничного, автомобільного транспорту, ПАТ “Укртатнафта”. Підприємство є лідером нафтопереробної промисловості та найбільшим виробником високоякісних нафтопродуктів. Проектна потужність – 18,6 млн. тонн переробки сировини на рік. Потужності Компанії розраховані на роботу з усіма типами нафти та газового конденсату.
Робітничі кадри для ПАТ “Укртатнафта” готує Регіональний центр професійно-технічної освіти №1 м. Кременчука.
Хоча сфера застосування наведених нижче професій різноманітна та провідною галуззю залишається нафтопереробна.

Оператор технологічних установок

Обслуговує апарати, насоси, системи вентиляції та опалення під керівництвом оператора вищої кваліфікації. Перекачує, розливає і затаровує мастила, масла, парафіни, бітуми та інші аналогічні продукти. 

Приладист

 

Обслуговує пульти керування і пристрої телемеханіки об’єднаних установок, здійснює вмикання і налагодження автоматичних регуляторів на підприємствах перероблення нафти, нафтопродуктів, газу. 

Приладист Промисловість
Оператор технологічних установок

Лаборант хімічного аналізу

Проводить аналізи суміші пульпи, розчинів, реактивів, концентратів, поверхневих і бурових вод, нафти і нафтопродуктів, готової продукції, допоміжних матеріалів, відходів, добрив, кислот, лугів. 

Лаборант хімічного аналізу Промисловість
Лаборант хімічного аналізу Промисловість

Помічник бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту й газ

Помічник бурильника Промисловість

Виконує окремі види робіт технологічного процесу буріння свердловин глибиною до 1500 м  на нафту, газ, термальні, йодобромні води та інші корисні копалини установками глибокого буріння під керівництвом бурильника. Готує до пуску бурову установку і виконує висотні роботи під час спуско-підіймальних операцій. Бере участь у роботах з укладання бурильних і обсадних труб, компонування і опресовування бурильних труб. Керує роботою автомата спуско-підіймальних операцій.

Промисловість

ПРОФЕСІЇ З ОБРОБКИ МЕТАЛУ

Професії з обробки металу затребувані в усх галузях сфери «Промисловість». Металообробка – це технологічний процес, у результаті якого змінюється форма, розміри та якість металів і сплавів.
Відколи люди освоїли метал, вони вчаться його обробляти. На заводах для обробки металу і перетворення його на певний виріб використовують сукупність методів. Сьогодні провідними технологіями обробки металів вважають:
   – лиття,
   – обробку тиском,
   – зварювання,
   – механічну обробку.

Токар

Токар може зі шматка металу зробити деталь будь-якої форми  для різних машин і приладів. Залежно від операцій токар може працювати на різних верстатах і обточувати за допомогою різців на заготовці, що обертається, циліндричні, конічні і фасонні поверхні, розсвердлювати і розточувати отвори, щоб надати деталі необхідну форму.
Жоден механізм (у автомобілі, годиннику або комп’ютері) не обходиться без деталей, виготовлених на токарному верстаті. Тому кваліфіковані токарі завжди затребувані на ринку праці.

Токар

Промисловість

Оператор верстатів з програмним керуванням

Оператор верстатів з програмним керуванням

Сучасна металообробка на підприємствах – це високотехнологічний процес, що передбачає точну і швидку обробку деталі відповідно до заданого алгоритму. На відміну від ручної праці, обробка металу на новітніх верстатах реалізується за допомогою програмного керування. Це дає можливість виявлення помилок або неточностей у процесі роботи. Як результат – механічна металообробка є гарантом швидкого виготовлення деталей з програмним підтвердженням якості.

Верстатник широкого профілю

Професія «Верстатник широкого профілю» поєднує кілька верстатних професій: токар, фрезерувальник, шліфувальник, оператор верстатів з програмним керуванням. Верстатник працює на металообробному виробництві, в ремонтних майстернях, ремонтних цехах різних підприємств. Спеціальність виникла у зв’язку з необхідністю оперативного виготовлення невеликих партій деталей різної складності для ремонту верстатів і механізмів. Верстатник обробляє деталі з металу і інших матеріалів на токарних, фрезерних, свердлувальних і шліфувальних верстатах.

Верстатник широкого профілю

Історія професійного успіху

Дмитро Лученко

З 1989 по 1993 роки навчався у СПТУ №7 м. Кременчука. Отримав диплом з відзнакою та 6 розряд за професією «Налагоджувальник верстатів з числовим програмним управлінням та маніпуляторів». До червня 1993 року працював у малярно-здавальному цеху Крюківського вагонобудівного заводу.
Дмитро Валентинович наголошує, що саме навчання у вищому професійному училищі №7 м. Кременчука (на той час – СПТУ №7) стало рушійною силою його подальшого наукового і кар’єрного зростання.
У 1993 році вступив до Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого (м. Харків), яку закінчив у 1998 році з відзнакою. Закінчив аспірантуру.
З 2001 року по теперішній час працює на кафедрі адміністративного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на посадах: спочатку – асистента; потім – доцента і професора кафедри.
Дмитро Валентинович є доктором юридичних наук, професором, має понад 100 наукових і навчально-методичних публікацій. Крім наукової діяльності вже майже 20 років готує висококваліфікованих юристів у кращому юридичному закладі вищої освіти нашої країни – Запорізькому національному університеті. Очолює Сектор конституційного та адміністративного права Науково-дослідного інституту державного управління та місцевого самоврядування Національної академії правових наук України.
Крім наукової і викладацької діяльності, Дмитро Лученко досяг значних успіхів і в практичній юриспруденції та бізнесі. Так, працюючи з 1998 року в інвестиційній корпорації «УкрСибінкор», він пройшов шлях від юрисконсульта до першого віце-президента корпорації. Протягом 2000-2012 років заснував декілька юридичних компаній. Обіймав посаду Голови наглядової ради виробничого підприємства ПАТ «Крісталіст» та інші.
Сьогодні Дмитро Лученко займається громадською, просвітницькою і благодійною діяльністю, очолює ГО «Європейський центр верховенства права» і Асоціацію фахівців адміністративного права. Його наукові та просвітницькі проекти неодноразово презентувалися в судах України, Верховному Суді та Конституційному Суді України, а також в країнах Європейського Союзу.

Дмитро Лученко
Дмитро Лученко
Дмитро Лученко

Промисловість

ЗВАРЮВАЛЬНІ ПРОФЕСІЇ

Зварювання – це з’єднання виробів без використання в роботі кріпильних елементів. Зварювальні роботи проводяться на будь-якому виробництві сфери «Промисловість»: у машинобудуванні, верстатобудуванні, металургії, житлово-комунальному господарстві, автобудуванні, суднобудуванні, сільському господарстві. Від якості роботи зварника залежить термін експлуатації різної техніки. За рахунок зварювання можна міцно і надійно з’єднати не тільки нові елементи виробів, але й відремонтувати старі.
Зварювальні професії високооплачувані та користуються високим попитом на ринку праці.

Зварник

Зварник – кваліфікований робітник, який вручну, або за допомогою механізованого апарату подає електрод (присадку) в зону зварювання, переміщує електродотримач чи зварювальний пальник вздовж кромок, маніпулює ними і формує зварний шов.

Зварник

Газорізальник

Виконує кисневе прямолінійне й фігурне різання металу, простих та середньої складності деталей з вуглецевої та низьколегованої сталі. А також здійснює різання бензо- та газорізальними апаратами металевих конструкцій, що застаріли,  іншого складного брухту.

Електрогазозварник

Це універсальна професія, що поєднує функції зварника і газорізальника. Електрогазозварник виконує ручне електродугове, плазмове та газове зварювання (різання) деталей, конструкцій та труб із сталі, чавуну, кольорових металів і сплавів, зварювання на автоматах, у тому числі обладнаних телевізійними, фотоелектронними та іншими пристроями, напівавтоматичне зварювання за допомогою автоматичних маніпуляторів (роботів). Здійснює електродугове повітряне стругання деталей зі сталі, чавуну.  Зварює  конструкції з металів та сплавів з обмеженою зварюваністю.

Електрогазозварник

Промисловість

Електрозварник ручного зварювання

Електрозварник ручного зварювання

Виконує  ручне дугове зварювання середньої складності деталей, вузлів і конструкцій з вуглецевих сталей, простих деталей з конструкційних сталей, кольорових металів і сплавів у всіх просторових положеннях зварного шва. А також  ручне дугове, кисневе різання, стругання деталей середньої складності.

Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах

Виконує автоматичне і механізоване зварювання з використанням плазмотрона складних апаратів, вузлів, конструкцій і трубопроводів з вуглецевих і конструкційних сталей, чавуну, кольорових металів і сплавів. Наплавляє складні і відповідальні вузли, деталі і інструменти.

Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах

Промисловість

СЛЮСАРНІ ПРОФЕСІЇ

Великим попитом на ринку праці користуються слюсарні професії. Виробничо-економічні показники діяльності сучасного підприємства значною мірою залежать від технологічного і загальнозаводського обладнання, техніки. Простій через їх несправність порушує виробничий процес, погіршує економічні показники підприємства. Забезпечення належного технічного стану обладнання за мінімальних втрат виробництва вирішується шляхом проведення якісного монтажу обладнання і раціональної організації його технічного обслуговування, а також ремонту техніки. Саме виконання цих завдань здійснюють робітники слюсарних професій.

Слюсар з механоскладальних робіт

Здійснює зборку машин і механізмів з деталей, отриманих з інших цехів підприємства чи з інших підприємств. Можливі місця роботи: виробничі підприємства, заводи, слюсарні ремонтні майстерні; машинобудування, суднобудування.
Щоб зібрати готовий механізм треба спочатку вивчити креслення, підготувати деталі, потім зібрати окремі вузли, відрегулювати, тобто перевірити правильність взаємодії зібраних деталей і вузлів і, нарешті, провести іспит зібраного виробу. Це вимагає від слюсаря знання властивостей металів і сплавів, а також володіння усіма видами слюсарних робіт, пов’язаних з обробкою деталі. 

Слюсар з механоскладальних робіт

Слюсар-ремонтник

Слюсар-ремонтник

Професія дуже поширена, необхідна для будь-яких видів і етапів виробництва, де є техніка, механізми, прилади, агрегати. Слюсар–ремонтник відновлює первинний технічний стан промислового обладнання, забезпечує його безперебійну роботу, здійснює повсякденний технічний нагляд, а в необхідних випадках проводить поточний та капітальні ремонти. Обслуговує техніку на виробництві та в побуті, регулює, виконує поточний і терміновий ремонти, проводить профілактичні заходи. Затребуваність на ринку праці досить висока, попит на фахівців стабільний.

УВАГА! Інформація на сайті в розділі «Сфери і професії» є узагальненою і носить ознайомлювальний характер. Обов’язково уточнюйте деталі вступу на навчання за робітничими професіями безпосередньо в приймальних комісіях закладів освіти.