Що таке інклюзивне навчання?

Інклюзивне навчання – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права особистості на освіту. Передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах звичайного закладу освіти. Кожна людина, незалежно від стану здоров’я, наявності фізичного чи інтелектуального порушення, має право на одержання освіти, якість якої не різниться від якості освіти здорових людей. Інклюзивне навчання має у своїй основі ідеологію, яка виключає будь-яку дискримінацію, яка забезпечує однакове ставлення до всіх людей, але створює спеціальні умови для дітей з особливими освітніми потребами.

Переваги інклюзивного навчання

  • Усуваються бар’єри в системі освіти та системі підтримки дітей з особливими потребами.
  • Створюється атмосфера спокійного прийняття відмінностей інших людей.
  • Діти з особливими освітніми потребами отримують можливість для нормальної соціалізації; інклюзивне навчання  розвиває їх сильні сторіни і таланти та сприяє подальшій інтеграції в суспільство.

Чи може людина з особливими освітніми потребами здобути робітничу професію?

Прийом осіб з особливими освітніми потребами на навчання здійснюється до всіх закладів професійної (професійно-технічної) освіти, якщо немає медичних протипоказань навчатися за обраною професією. Учні з особливими освітніми потребами здобувають професію з подальшим працевлаштуванням, що є основою їх дорослого життя.

Алгоритм вступу до закладу професійно-технічної освіти

1. Подати заяву про вступ до закладу освіти, у якій зазначено, що ви маєте особливі освітні потреби.
У пункті 6 Порядку організації інклюзивного навчання у закладах професійної (професійно-технічної) освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 № 636, зазначено: «Керівник закладу професійної (професійно-технічної) освіти на підставі письмового звернення здобувача освіти з особливими освітніми потребами або одного з його батьків (чи іншого законного представника), а також висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини (за наявності), що надається інклюзивно-ресурсним центром (за умови здобуття загальної середньої освіти), індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (за наявності) утворює інклюзивну групу».

2. До заяви обов’язково додається висновок інклюзивно-ресурсного центру.
Висновок про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, яка має особливі освітні потреби роблять спеціалісти з найближчого до місця проживання дитини Інклюзивно-ресурсному центрі (ІРЦ). Інформацію про найближчий до вашого місця проживання Інклюзивно-ресурсний центр можна знайти за посиланням: http://ircenter.gov.ua/
Зверніть увагу, що записатися на проведення комплексної оцінки до Інклюзивно-ресурсного центру ви або ваші батьки можете не виходячи з дому, а всього лише заповнити електронну реєстраційну форму на вказаному сайті. Спеціалісти з ІРЦ вам зателефонують та призначать зручну для вас дату та час проведення комплексної оцінки потреб.

Садовод. Озеленювач Інклюзивне навчання
Садовод. Озеленювач
Лицювальник-плиточник
Лицювальник-плиточник
Квітникар Інклюзивне навчання
Квітникар
Кухар. Кондитер Інклюзивне навчання
Кухар. Кондитер

У професійній освіті розмежовуються поняття «інклюзивна група» та «спеціальна група»

Інклюзивна група

Це група, в якій поряд з іншими учнями навчається одна або більше осіб з особливими освітніми потребами. Гранична чисельність здобувачів освіти з особливими освітніми потребами в одній групі визначається закладом освіти з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності такого здобувача освіти, професії, пристосованості кабінетів, майстерень тощо. Для зарахування до такої групи на інкюзивне навчання  особі з особливими освітніми потребами необхідний висновок інклюзивно-ресурсного центру. Його можуть отримати особи до 18 років включно.

Спеціальна група

Спеціальна група формується, якщо до закладу освіти надійшло більше шести заяв про зарахування на навчання від осіб з особливими освітніми потребами за однією нозологією (з обмеженими можливостями розумового розвитку, із затримкою психічного розвитку). Кількість учнів у такій групі від 6 до 12 осіб (якщо це не складні розлади). Для зарахування до такої групи висновок інклюзивно-ресурсного центру непотрібний. Достатньо підтвердження медичної комісії, витяг із протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації тощо. Учні такої групи навчаються за спеціальною освітньою програмою без здобуття загальної середньої освіти.
У спеціальних групах особи з особливими освітніми потребами здобувають інтегровані професії:
«Квітникар. Озеленювач»,
«Садовод. Озеленювач»,
«Квітникар. Робітник зеленого будівництва»,
«Муляр. Штукатур. Маляр»,
«Штукатур. Лицювальник-плиточник»,
«Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів»,
– «Монтажник гіпсокартонних конструкцій. Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування»,
«Лицювальник-плиточник. Монтажник гіпсокартонних конструкцій»,
«Кухар. Кондитер».

ПВМПУ
Гіпсокартонщик
Урок
Урок в/н