БУДІВНИЦТВО

Це одна з найважливіших сфер творчої діяльності людини (проектування, конструювання, дизайн), галузь матеріального виробництва. Будівництво визначає рівень розвитку будь-якого суспільства та умов життя людини. Будівельна галузь економіки охоплює нове будівництво, реконструкцію, ремонт і реставрацію будівель і споруд.
Будівельник – це покликання, нескінченна творчість і пошук, а плоди його праці переживуть століття. Важливо і те, що, здобувши будівельну професію, ви завжди зможете власними силами переобладнати свій будинок на свій розсуд і на свій смак. Будівництво

Муляр

Муляр допомагає втілювати у життя ідеї архітекторів та проектувальників і відповідає за довговічність будівель. Це фахівець, який зводить новобудови, різні інженерні споруди, бере участь у ремонті житлових будинків, мостів, промислових, цивільних та інших споруджень із природних та штучних будівельних матеріалів.
Муляр робить кладку несучих стін, фундаменту арок, зводів, колон, бере участь в установці віконних і дверних коробок, робить конопатку і заливання швів у збірних залізобетонних конструкціях.
Професія досить затребувана на ринку праці. Жодна новобудова, перепланування квартири, ремонт будинку чи приміщення не обходиться без кваліфікованого муляра.

Муляр Будівництво
Муляр Будівництво
Штукатур Будівництво
Штукатур Будівництво

Штукатур

Штукатур займається оздобленням різноманітних поверхонь, конструкцій, будівель, стін за допомогою штукатурки, декоративним оштукатурюванням (монолітна штукатурка) та лицюванням стін за допомогою гіпсокартоних листів («суха штукатурка»). Штукатур працює в будівельних організаціях, ремонтно-будівельних та житлово-комунальних управліннях.
Отримавши професію штукатура, ви завжди будете користуватися попитом на ринку праці. Жоден ремонт квартири, будинку чи споруди не обходиться без кваліфікованого штукатура.

Реставратор декоративних штукатурок

Реставратори декоративних штукатурок і ліпних виробів виконують реставрацію та консервацію декоративних стародавніх штукатурок, деталей ліпних прикрас. Вишукані фасади та інтер’єри будівель є витвором майстерності реставраторів. Професія не втрачає своєї актуальності. У наш час будь-яке будівництво не може обійтись без умілих рук реставраторів.

Реставратор декоративних штукатурок

Маляр

Маляр Будівництво
Маляр Будівництво

Одна з найпоширеніших професій у будівництві. Справжній маляр –художник. Дизайн житла, громадських будівель завжди було одним з найважливіших видів естетичної діяльності людини.
У будівництві роль маляра дуже велика. Де штукатур, там і маляр. Вони працюють один за одним. Маляр покриває фарбами і лаками стіни, стелі, підлоги, двері і інші елементи будівель і споруд при їх остаточній обробці. Маляр не лише забарвлює поверхні, але і обклеює їх шпалерами і іншими облицювальними матеріалами. Пішли в минуле ті часи, коли маляр користувався лише щіткою і відром. Сучасний маляр широко користується електрозмішувачем, шліфувальною машиною, електрощіткою, краскопультом, агрегатом для пневматичного розпилювання малярних складів та ін.

Лицювальник-плиточник

Останні роки плитка зберігає лідерство серед облицювальних матеріалів у будівництві. Популярність такого формату оформлення інтер’єру незмінно росте. Секрет її успіху – широкий комплекс переваг: різноманіття видів, доступність укладки і простота догляду.
Лицювальник-плиточник оздоблює стіни та підлогу будівель природними й синтетичними кахлями, мозаїкою. Кваліфікований лицювальник-плиточник повинен знати види матеріалів, що використовуються для облицювання, способи розмітки і розбивки горизонтальних, вертикальних і криволінійних поверхонь, правила ремонту і заміни плиткового покриття. Професія лицювальник-плиточник на сьогодні стала найпопулярнішою серед усіх будівельних професій. Робітники-плиточники завжди потрібні як в державних будівельних компаніях, так і в приватних.

Лицювальник-плиточник Будівництво
Лицювальник-плиточник Будівництво

Столяр будівельний

Столяр будівельний
Столяр будівельний

Особливий внесок роблять столяри в будівельну справу: встановлюють віконні та дверні блоки, монтують перегородки, врізають замки, влаштовують вбудовані меблі та ін.
У наш час більшість столярних виробів виготовляється в заводських умовах за допомогою деревообробних верстатів. Праця столяра значно полегшилася завдяки використанню механізованого та електрифікованого інструменту. Але і зараз під час виконання столярних робіт використовуються такі інструменти, як долото, напилки, викрутки, стамески, кліщі, рубанки, свердла, рулетка, рівень, циркуль. Умілий майстер користується великим попитом на ринку праці та має достойні заробітки.

Стропальник

Робітник, який стропує (обв’язує) та ув’язує вантажі середньої складності, лісові вантажі, вироби, деталі та вузли з установленням їх на верстат, помости та інші монтажні пристрої і механізми, а також аналогічні вантажі масою понад 5 тон для проведення вантажно-розвантажувальних робіт. Назва професії походить від слова «строп» – металевий трос з петлями, що використовується для підвішування вантажу до гака вантажопідіймального механізму.
Робота стропальника затребувана на будівництві, на складах, у портових та залізничних вантажних терміналах, важкій промисловості.

Стропальник

Монтажник з монтажу сталевих і залізобетонних конструкцій

Монтажник виконує монтаж будівель, споруд з готових залізобетонних елементів. Працює на складанні житлових будинків, промислових і громадських споруд. Монтажники збирають корпуси будівель, використовуючи складові елементи (блоки, панелі), укладають фундаментні блоки, монтують шляхопроводи, гідротехнічні споруди, промислові печі, опори електромереж, мостів та ін. Працевлаштуватись фахівці можуть в будівельних організаціях різних форм власності.

Монтажник з монтажу сталевих і залізобетонних конструкцій
Монтажник з монтажу сталевих і залізобетонних конструкцій

Монтажник гіпсокартонних конструкцій

Монтажник гіпсокартонних конструкцій
Монтажник гіпсокартонних конструкцій

Монтажник гіпсокартонних конструкцій зводить міжкімнатні перегородки, обшиває готові стіни (утеплення, облагороджування); монтує підвісні стелі (прості і багаторівневі); робить арки і різні криволінійні конструкції, інсталяційні сіни (для маскування інженерно-технічних комунікацій).
Останнім часом все більше уваги стали приділяти застосуванню маловитратних і більш швидких методів будівництва. Виникло так зване “сухе” будівництво. Основним матеріалом сухого будівництва є гіпсокартонні, деревностружкові і гіпсоволокнисті плити. Сьогодні гіпсокартон – це ключова позиція при внутрішньому оздобленні і плануванні простору приміщень. І якщо раніше його використовували в основному як “суху штукатурку”, то зараз, завдяки постійному вдосконаленню асортименту, можливості застосування гіпсокартону значно розширилися.

Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування

Санітарно-технічні системи – важливий етап у будівництві, адже від їх якості залежить затишок і комфортне проживання мешканців у будинку. Холодне і гаряче водопостачання, каналізація, центральне опалення – всі ці комунікації та їх безперебійне функціонування залежать від професіоналізму сантехніка. Сантехніки не тільки проводять монтажні та встановлювальні роботи нового сантехнічного обладнання. Величезне значення має ремонт, профілактичне обслуговування, а так само, заміна старого обладнання на нове.

Робітник з комплексного обслуговування й ремонту будівель

Робітник з комплексного обслуговування й ремонту будівель

Це  молода професія, актуальна в наш час. Вона комплексна і включає в себе вміння маляра, штукатура, бетоняра, сантехніка, електромонтажника, тесляра, газозварника. Раніше для виконання заданого обсягу робіт необхідна була бригада робітників, яка почергово виконувала цю нелегку роботу. Та час іде, все розвивається, і на ринку праці необхідні нові кваліфіковані, всебічно розвинені робітники, які після здобуття професії можуть швидко, красиво та якісно виконати завдання, над яким раніше працювала бригада. 

Історії професійного успіху

Олександр Смолік

Народився 1989 року в смт Котельва Полтавської області. З 2005 по 2008 рік навчався в Професійно-технічному училищі № 54 смт Котельва, інтегрована професія «Муляр. Штукатур». Отримав диплом з відзнакою. Продовжив навчання у Полтавському національному технічному університет імені Юрія Кондратюка за спеціальністю «Промислове і цивільне будівництво» та здобув кваліфікацію «Інженер-будівельник».
З 2013 по 2018 рік Олександр Сергійович працював на посаді майстра виробничого навчання у Професійно-технічному училищі № 54 смт Котельва.
З 2019 року працює на державній службі в Котелевській районній державній адміністрації на посаді завідувача сектором містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Котелевського району.

Олександр Смолік

Денис Байдалов

Народився 1980 року в м. Полтава. 1995 року вступив до ПТУ №1 (зараз – Полтавський професійний ліцей), щоб опанувати інтегровану професію «Штукатур, плиточник-лицювальник, маляр будівельний». Денис Сергійович згадує з особливою теплотою керівників своєї групи – Герасименко Валентину Дмитрівну та Володько Людмилу Генріхівну.
У 1997-1998 роках працював штукатуром у ВАТ «Полтавтрансбуд». З 1999 по 2004 рік навчався у Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка, спеціальність «Інженер-технолог будівельних матеріалів». Працював на підприємстві «Полтавський меблевий комбінат».
З 2005 року Денис Сергійович розпочався трудовий шлях у ТЗДВ «Полтавтрансбуд». Спочатку майстром цеху, з 2014 року – інженером-технологом, а з 2017 року й до цього часу – начальником відділу підсобного виробництва.

Денис Байдалов

УВАГА! Інформація на сайті в розділі «Сфери і професії» є узагальненою і носить ознайомлювальний характер. Обов’язково уточнюйте деталі вступу на навчання за робітничими професіями безпосередньо в приймальних комісіях закладів освіти.