АГРАРНИЙ СЕКТОР

Аграрний сектор економіки країни – це цілісний комплекс, тісно пов’язаний з природними умовами, ресурсами, технічними можливостями та кваліфікованими спеціалістами. Земля – найбільше природнє багатство нашої держави. Статистичні дані свідчать: щорічно із загального експорту України, частка аграрної продукції становить понад 40%.  Основною аграрного експорту є зернові та олійні культури. Ефективність потужної галузі економіки – аграрний сектор – залежить від забезпечення кваліфікованими робітничими кадрами: тракторист, слюсар з ремонту сільськогосподарських машин, овочівник та ін. Сьогодні аграрний сектор має великий попит на працівників і ця потреба буде лише зростати в майбутньому. Аграрний сектор Аграрний сектор  Аграрний сектор 

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Аграрний сектор  часто ототожнюють із сільським господарством, призначення якого – забезпечити населення продуктами харчування і отримати сировину для промисловості. Зауважимо, що сільське господарство – одна із категорій аграрного сектору.
Полтавщина традиційно була і залишається основною житницею України, займаючи лідируючі позиції по виробництву зерна, цукрових буряків, сої, а також тваринницької продукції – молока і м’яса. Протягом останніх років сільське господарство області постійно нарощує обсяги виробництва. Площі посіву кукурудзи та сої є найбільшими в Україні. Область є лідером по валовому збору зерна.

Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва

Трактор – основна машина в сільському господарстві, за допомогою якої обробляють ґрунт, виконують основні роботи по догляду за культурними рослинами, перевозять вантажі тощо. Кожний п’ятий працівник сільського господарства – тракторист. Тож не випадково, що це найбільш затребувані в аграрному секторі професії.

Тракторист Аграрний сектор

Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин

Це майстер, який ремонтує, складає і регулює вузли та агрегати середньої складності сільськогосподарських машин, комбайнів і тракторів із заміною окремих частин і деталей. Крім того вміє ремонтувати, виконувати технічне обслуговування, налагоджувати і регулювати прості машини та устаткування тваринницьких ферм і комплексів.

Аграрний сектор 

Бджоляр Аграрний сектор

Бджоляр

Ще одна сучасна галузь сільського господарства – бджільництво, нині сконцентровано у приватних господарствах. Ентузіасти-одинаки самостійно продовжують традицію національного бджільництва. Весь мед, який зараз продається, здобутий руками фермерів. Якщо вам подобається займатися з бджолами, зовсім не обов’язково мати власну пасіку. Ви можете влаштуватися на роботу бджолярем у фермерське господарство. Звичайна зарплата досвідченого найманого бджоляра приблизно 300-400 у.о. на місяць.

Історія професійного успіху

АГРАРНИЙ СЕКТОР: СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Василь Гайдар

ДНЗ «Гадяцьке аграрне училище» має яскраві приклади того, що і робітнича професія може приносити неабиякий успіх. 
Василь Антонович Гайдар народився 15 липня 1942 року на Миргородщині. У 1960 р. закінчив Гадяцьку однорічну сільськогосподарську школу за фахом технік-бджоляр. Вищу освіту здобув у Полтавському сільськогосподарському інституті. На посаді старшого наукового співробітника пройшов підготовку на Українській дослідній станції з бджільництва. З 1969 р. став завідувачем методичного кабінету Гадяцької однорічної с/г школи і займався відродженням навчального процесу в післявоєнний період та викладав курс біології бджолиної сім`ї. Далі: захист кандидатської дисертації, дослідні роботи в Середній Азії та Західному Сибіру Росії, керівні посади на дослідницьких секторах, що займалися селекційно-племінною роботою. З 1989 до 2010 рр. Василь Антонович завідував відділом селекції та репродукції карпатських бджіл Національного наукового центру «Інститут бджільництва» НААН. Василь Антонович є засновником родинного бізнесу «Дім меду».
Василь Гайдар є візитівкою ДНЗ «Гадяцьке аграрне училище». Із задоволенням передає досвід учням під час виробничої практики.

В.А. Гайдар Аграрний сектор
Василь Гайдар

Аграрний сектор 

САДОВО-ПАРКОВЕ ГОСПОДАРСТВО

Аграрний сектор має перспективну галузь, що швидко та динамічно розвивається – сучасне садово-паркове господарство. Створення саду або парку – це не лише розташування рослин на місцевості, а багатогранний процес: від планування посадки рослин до спостереження за їх ростом і розвитком. Основним завданням робітників садово-паркового господарства є створення естетично виразного, екологічно здорового навколишнього середовища.
Випускники закладів професійної (професійно-технічної) освіти зазначених нижче професій зможуть працювати як в державних організаціях, так і в приватних фірмах, будівельних організаціях, парках, оранжереях тощо. Багато таких організацій вже зараз відчувають потребу в співробітниках, які володіли б знаннями в області декоративного рослинництва, і вміннями в галузі ландшафтного проектування.

Квітникар

Висаджує і доглядає за квітами в садово-паркових зонах, на клумбах, в оранжереях, теплицях. Виконує формувальне стриження і обрізування килимових квітників та бордюрів. Зрізує та сортує квіти, складає букети.

Озеленювач

Доглядає за зеленими насадженнями, малими архітектурними формами у зеленому господарстві та квітково-декоративному насінництві і розсадництві. Ремонтує ґрунтові, гравійні та щебеневі доріжки в парках, садах і скверах.
Озеленювачі користуються попитом на ринку праці. Наприклад, озелененням території у м. Полтаві займається КП «Декоративні культури» Полтавської міської ради, у м. Кременчуці – КП «Благоустрій Кременчука».

Аграрний сектор 

Робітник зеленого будівництва

Виконує закладання зелених насаджень, розбивання скверів, газонів. Кваліфікований робітник зеленого будівництва омолоджує дерева, формує крону, виконує фігурне підстригання живоплоту, укладає щебеневі, гравійні покриття, облаштовує килимно-мозаїчні квітники з нанесенням складного малюнку та наданням проєктного рельєфу.

Садовод

Підготовляє грунт, закладає розсадники плодово-ягідних рослин та винограду. Виконує всі роботи з вирощування, догляду за плодовими, ягідними та виноградними культурами із застосуванням засобів механізації. Збирає урожай плодів, ягід і винограду. Готує сховища до зберігання плодів, проводить дезінфекцію приміщень.

Аграрний сектор 

ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО

Аграрний сектор важко уявити без лісового господарства. Мабуть, кожен з нас чув крилатий вислів: «Ліси – це легені Землі».  Вони збагачують планету киснем.
Лісові ресурси в Полтавській області невеликі. Всі ліси віднесені до природоохоронних і рекреаційних. Відповідно майже в кожному районі є лісові господарства. Протягом останнього десятиріччя у складі лісів області в цілому спостерігаються позитивні зміни, що відбуваються за рахунок цілеспрямованої діяльності державних лісогосподарських підприємств, спрямованої лісовідновлення, заліснення неугідь.

Лісник

Це людина, яка садить, доглядає, вирощує, підбирає рослини і лише потім утворюється ліс. Лісник охороняє ліс, вживає заходи щодо попередження та припинення порушень правил пожежної безпеки, самовільних порубок, сінокосіння, випасу худоби, різних крадіжок та інших порушень користування лісом.

Єгер

Це спеціаліст-мисливець, який здійснює охорону мисливських угідь, доглядає тварин у заповідниках і мисливських господарствах, веде облік фауни та керує полюванням. Професія єгеря дуже рідкісна. Відповідно до Закону України «Про мисливське господарство та полювання», створення єгерської служби повинно відбуватися з розрахунку не менше як один єгер на 5 000 га лісових угідь або 10 000 га польових чи водно-болотних мисливських угідь.

Історія професійного успіху

АГРАРНИЙ СЕКТОР: СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Микола Москалець

Народився Микола Михайлович 1970 року у с. Лісянщина Хорольського району Полтавської області.
Після закінчення у 1989 році СПТУ-45 (зараз – Міжрегіональний центр професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців м. Хорол), професія «Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва. Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування. Водій автотранспортних засобів категорії «С», проходив строкову службу в збройних силах.
Свою трудову діяльність у 1991 році розпочав водієм на підприємстві «Сільгоспхімія» м. Хорол. З 1992 по 1996 року працював водієм у заготконторі Хорольської райспоживспілки.
Придбавши власний вантажний автомобіль, розпочав підприємницьку діяльність. А у 2007 році заснував фермерське господарство «Москалець» у с. Лісянщина Хорольського району.
У 2012 році обраний головою асоціації фермерів Хорольського району, ким є і по теперішній час.
Микола Михайлович не забуває про рідний заклад професійної освіти: працевлаштовує у фермерському господарстві випускників Міжрегіонального центру професійної перепідготовки звільнених у запас військовослужбовців м. Хорол.

Микола Москалець

УВАГА! Інформація на сайті в розділі «Сфери і професії» є узагальненою і носить ознайомлювальний характер. Обов’язково уточнюйте деталі вступу на навчання за робітничими професіями безпосередньо в приймальних комісіях закладів освіти.